Artykuł sponsorowany

Co warto wiedzieć na temat dbania o trawę drzewiastą?

Co warto wiedzieć na temat dbania o trawę drzewiastą?

Trawa drzewiasta, znana również jako trawa bambusowa, to niezwykle efektowna roślina ogrodowa, która może dodać uroku każdej przestrzeni zielonej. Jeśli marzysz o egzotycznych akcentach w swoim ogrodzie, trawa drzewiasta będzie doskonałym wyborem. Dowiedz się, jak dbać o nią prawidłowo, aby cieszyć się pięknem jej wyglądu przez cały sezon.

Wybór odpowiedniej odmiany

Bambusy występują w wielu różnych odmianach, dlatego przed zakupem warto zastanowić się, jakiej wysokości rośliny oczekujemy oraz jakie warunki będą panować w miejscu uprawy. Niektóre odmiany bambusa są mrozoodporne i nadają się do uprawy na terenie Polski, takie jak Fargesia nitida czy Phyllostachys bissetii. Inne wymagają natomiast zabezpieczenia przed mrozem, np. poprzez okrywanie agrowłókniną lub przenoszenie do pomieszczeń ogrzewanych. Przed zakupem warto również sprawdzić, czy trawa drzewiasta w tej odmianie jest inwazyjna – niektóre gatunki bambusa mają tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się i mogą zagrozić innym roślinom w ogrodzie.

 Właściwe warunki uprawy trawy drzewiastej

Trawa drzewiasta (botanicznie Nandina domestica) to roślina pochodząca z Azji, która dobrze radzi sobie w polskich warunkach klimatycznych. Aby zapewnić jej optymalne warunki wzrostu, warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Po pierwsze, trawa drzewiasta najlepiej rośnie na żyznej, próchnicznej glebie o lekko kwasowym odczynie (pH 5,5–6,5). Po drugie, stanowisko powinno być słoneczne lub półcieniste – im więcej światła, tym intensywniejsze będą barwy liści. Po trzecie, trawa drzewiasta wymaga umiarkowanego nawodnienia, ale nie toleruje zastoisk wodnych.

IISposoby rozmnażania trawy drzewiastej

Trawa drzewiasta może być rozmnażana na dwa sposoby – przez sadzonki pędowe oraz przez podział korzeni. W przypadku sadzonek pędowych, należy zdjąć młode pędy z rośliny macierzystej wiosną lub latem, a następnie umieścić je w doniczce z wilgotnym podłożem. Po kilku tygodniach, gdy sadzonki wytworzą własne korzenie, można je przesadzić na stałe miejsce w ogrodzie.

Podział korzeni to metoda stosowana głównie jesienią. Roślinę należy delikatnie wykopać, a następnie podzielić na kilka części, tak aby każda z nich miała zdrowe korzenie i pędy. Następnie nowe rośliny można posadzić w odpowiednich miejscach w ogrodzie.

Pielęgnacja trawy drzewiastej przez cały sezon

Aby trawa drzewiasta prezentowała się pięknie przez cały sezon, warto zadbać o regularne nawożenie. Wiosną i latem należy stosować nawozy wieloskładnikowe, które dostarczą roślinie wszystkich niezbędnych składników pokarmowych. Jesienią warto zastosować nawóz o obniżonej zawartości azotu, który wspomoże przygotowanie rośliny do zimy.

Trawa drzewiasta nie wymaga częstego przycinania, jednak warto usunąć przekwitłe kwiatostany oraz suche i uszkodzone pędy. W przypadku młodych roślin, przycinanie może pobudzić wzrost bocznych pędów, co sprawi, że trawa drzewiasta będzie bardziej gęsta i efektowna.

 Zabezpieczanie trawy drzewiastej przed zimą

Chociaż trawa drzewiasta jest rośliną wytrzymałą na niskie temperatury, warto zadbać o jej odpowiednie zabezpieczenie przed zimą. W tym celu można okryć korzenie rośliny warstwą ściółki, np. kory, liści czy kompostu. Dodatkowo, w przypadku młodych roślin o delikatnych pędach, warto zastosować osłonę z włókniny lub słomy. Pamiętając o właściwej pielęgnacji i zabezpieczeniu przed zimą, można cieszyć się pięknem jej wyglądu przez cały sezon.